بازسازی روف گاردن
۱۲
آذر

بازسازی روف گاردن

روف گاردن ها پوششی از گیاهان متنوع می باشند که بر روی پشت بام ساختمان ها تعبیه می شوند و لازم است تا در طول سال بازسازی روف گاردن بارها انجام بگیرد. زیرا روف گاردن ها به دلیل موقعیت مکانی در شرایط سخت تری نسبت به سایر درختان و گیاهان هستند و همیشه می بایست مرغوبیت خاک، شرایط آب و هوایی، نوع آبیاری، محل قرار گیری در پشت بام و بسیاری عوامل دیگر در فواصل زمانی مرتب سنجیده شود تا بتواند به یک مکان ایده ال و جذابیت بصری تبدیل گردد. بازسازی روف گاردن بخشی از بازسازی ساختمان است که در خانه هایی که فضای لازم برای ایجاد روف گاردن اجرا میشود.

بازسازی روف گاردن

ساختمان هایی که مورد بازسازی قرار گرفته و می خواهند بخشی از پشت بام آنها به یک باغ سرسبز و دیدنی تبدیل شود لازم است تا به نکات اساسی توجه شده تا در آن محیط افراد بتوانند احساس بهتری را به دست آورند. معمولا در آپارتمان های چند طبقه زمانی که بازسازی روف گاردن در میان باشد می بایست به مسئله آب رسانی و میزان قدرت آب در طبقات بالا توجه ویژه ای شود برای حفاظت از کودکان و دیگر افرادی که بر روی پشت بام به منظور تماشای روف گاردن قرار می گیرند لازم می باشد تا دیوارهای اطراف پشت بام به اندازه ۱ الی ۱/۵ متر بالا روند، با به وجود آوردن و همچنین بازسازی روف گاردن در ساختمان های ویلایی و آپارتمان ها این امکان وجود دارد تا ارزش مالی ملک بالا رفته و ساختمان در مبالغ بالاتری مورد معامله قرار گیرد.

وسایل مورد نیاز برای بازسازی روف گاردن

از جمله لوازمی که برای بازسازی روف گاردن مورد نیاز می باشد عبارتند از: سنگ های تزینی، درختچه های زیبا، نور پردازی عالی، درختان گلدار، سنگ کاری و یا موزاییک کاری برای تردد در مسیرهای رفت و آمد، حوض کوچک و یا آبنماهای مصنوعی، نرده های چوبی برای حصار کشی، خاک مناسب، بیلچه، میله هایی برای داربست کردن نایلون ها و عایق های زمستانی، قیچی باغبانی برای هرس کردن، کودهای تقویت کننده و از همه مهمتر قیر اندود کردن پشت بام به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به سقف ساختمان و نشت های احتمالی.

مزایای بازسازی کردن روف گاردن

از آنجایی که گل ها و گیاهان مانند هر موجود زنده دیگری نیازمند مراقبت هستند لذا به وجود آوردن یک باغ سبز در نزدیکترین مکان آزاد ضمن مزیت های فراوانی که دارد باید مورد بازسازی قرار داد. امروزه به دلیل زندگی های شهری و شلوغ از نظر جذابیت بصری روف گاردن ها می توانند انرژی مثبتی را به اطرافیان خود داده و روح تازه ای را به ساختمان دهد. بازسازی و احیا کردن روف گاردن سبب می شود تا حد زیادی آلودگی های صوتی از محیط گرفته شود. کاشت صیفی جات و سبزیجات می تواند تا حد چشمگیری در اقتصاد خانواده کمک شایانی را داشته باشد. بازسازی و حفظ روف گاردن ها می تواند به عنوان یک عایق عمل کرده و نقش موثری را در فصول گرم و سرد از خود نشان دهند. یعنی در فصل سرد سیستم های گرمایشی را تقویت نموده و در فصل گرم سیستم های سرمایشی را همراهی خواهند نمود.

بازسازی روف گاردن توسط تیم نگاه آرشیتکت

نکات مهم برای بازسازی از روف گاردن

خاکی که در درخت های روف گاردن به کار گرفته می شود باید قابلیت جذب آب فوق العاده ای را داشته باشد. مواد غذایی وجود داشته در خاک روف گاردن باید در حد ایده الی باشد تا بتواند تمام نیاز گیاه و املاح لازم برای دانه بندی را برطرف نماید و گیاهان را مرتفع سازد. در روف گاردن ها به دلیل گرمای زیاد از هر نوع کود گیاهی و یا حیوانی نمی توان استفاده نمود از این رو بهتر است تنها از کودهای تقویت کننده شیمیایی به کار برده شود به دلیل نبود فضای کافی برای رشد ریشه ی گیاهان می بایست گلدان ها و محیط های نگهداری درختان و بوته ها به اندازه کافی وسعت داشته باشد همچنین گیاهان با فاصله ی زیادی نسبت به سطح زیرین گلدان ها کاشته شوند. لزوما از گلدان های پلاستیکی که کم حجم هستند استفاده شود. تقسیم کردن وزن در قسمت های مختلف پشت بام بسیار حائز اهمیت می باشد پس باید آلاچیق، درختان و گیاهان همگی به طور یکسانی در فضای پشت بام پخش شده تا در یک قسمت از ملک موجب صدمه نشود. اگر در پشت بام فضا به اندازه کافی وجود ندارد بهتر است وزن زیادی را بر سقف ساختمان تحمیل نکنید زیرا ممکن است سقف فرو ریخته و ساختمان به شدت آسیب ببیند.

انتخاب نوع گیاه در بازسازی های روف گاردن

اصولا در بازسازی روف گاردن می بایست از درختان و بوته هایی استفاده نمود که به هرس و آبیاری بسیاری نیاز ندارند و علف هرز گیری را به وجود نمی آورند. گیاهانی که متعلق به مناطق خشک آب و هوایی هستند در پشت بام جلوه بیشتری داشته و به علت سوزنی شکل بودن برگ هایشان همچنین به آب کم حجم تری نیاز دارند. برخی از گیاهان در زمستان بسیار مقاوم هستند و جلوه فوق العاده ای را به روف گاردن ها در سرمای زمستان می دهند مانند سدوم ها، کلم زینتی، برگونیا و پیراکانتا که در زمستان میوه های قرمز و نارنجی می دهند درختچه های گل یخ، توری، برگ بو، پامیاس گراس و…..که می توانند در بازسازی روف گاردن توسط پوشش ها و کاورهای نایلونی عایق شده و حفاظت شوند. مراحل بازسازی ساختمان بسیار مهم است و باید تمامی مراحل به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

 

اجرای روف گاردن نگاه آرشیتکت

اجرای روف گاردن در بازسازی ساختمان

یکی از کارهای جالبی که در بازسازی ساختمان به منظور تغییر دادن دکوراسیون در فضای بیرونی ساختمان طراحی و اجرا می شود ایجاد روف گاردن می باشد. این روف گاردن ها می توانند در پشت بام هر ساختمان تجاری، اداری و مسکونی وجود داشته باشند. امروزه شرکت های معتبر و با سابقه ای با نقشه برداری از پشت بام ساختمان ها بهترین طراحی، اجرا و بازسازی روف گاردن را انجام می دهند و فضای پشت بام را به محیطی آرام و دنج تبدیل می نمایند.